אודות הספרייה

"אוצרים את העבר, יוצרים את העתיד"

הספרייה הלאומית של ישראל מהווה מרכז תרבותי לאומי מעורר השראה של אוצרות התרבות, המורשת וההיסטוריה של העם היהודי לדורותיו ושל החברה הישראלית על רבדיה השונים. הספרייה מהווה אבן שואבת לחוקרים, לתלמידים ולקהל הרחב, ומספקת לציבור מגוון שירותים אשר הופכים את חוויית העיון והמחקר למשמעותית, מעמיקה, יצירתית ומיוחדת.
 
בשנים האחרונות נמצאת הספרייה הלאומית בתהליך התחדשות הכולל התרחבות, התפתחות והפיכתה לספרייה של המאה ה-21, הבונה בהתמדה אוספים פיזיים ודיגיטליים של התרבות היהודית והישראלית לדורותיה ועל שלל רבדיה, מספקת שירותים לציבור הרחב ולחוקרים בארץ ובעולם, וממלאת תפקיד מרכזי, פעיל ורלוונטי בחיי הרוח והתרבות של המדינה על כל אזרחיה, ושל העם היהודי כולו.
 
תהליך ההתחדשות מתקיים במקביל בשני צירים: פיזי ודיגיטלי. גולת הכותרת של תהליך התחדשות הפיזי היא הקמתו של מבנה חדש במרחק צעדים אחדים מהכנסת. המשכן החדש אמור לעמוד על כנו בשנת 2021 והמעבר אליו יאפשר לספרייה לממש את ייעודה. במקביל מופנים מאמצים רבים לתחום הדיגיטלי וליצירת שיתופי פעולה עם מוסדות וארגונים בארץ ובעולם בכדי לאפשר גישה פתוחה בכל עת, בכל מקום ולכל המשתמשים לתכנים אשר לא היו נגישים בעבר.
 
בספרייה ניתן למצוא עושר מקורות שערכו לא יסולא בפז, המבטיח חוויה ייחודית. אותם אוצרות מרכיבים את המארג התרבותי היהודי ישראלי, וכוללים למעלה מחמישה מיליון פריטים מסוגים שונים, וביניהם ספרים, דפוסי ערש, כתבי יד, כתבי עת, ארכיונים אישיים, חומרי שמע, מפות, תצלומים וקלטות. כל אלו מחולקים לארבעת אוספי הליבה של הספרייה: יהדות, ישראל, אסלאם והמזרח התיכון ומדעי הרוח הכלליים.

 

אוספי הספרייה כוללים 250,000 ספרים המונחים על מדפים פתוחים בשמונה אולמות הקריאה השונים לצד עשרות דפוסי ערש עבריים; כתבי עת עבריים היסטוריים אשר נכתבו במגוון שפות ומדינות בין השנים 1987-1783 ועיתונות ערבית היסטורית מימי קום המדינה; אוסף מפות הגדול בתחומו הכולל מפות עתיקות של ארץ הקודש והעולם מראשית ימי הדפוס, אטלסים עתיקים וכן ספרי מסע לארץ ישראל; כתבי יד נדירים, אוספיהם האישיים של ש"י עגנון, אחד העם, גרשון שלום, מקס ברוד, סטפן צוויג, רחל בלובשטיין – המשוררת רחל, דויד גרוסמן ואחרים; צילומים מוקדמים מארץ ישראל, החל מאמצע המאה התשע עשרה; אוסף המוזיקה וארכיון הצליל ובו מנעד רחב של הקלטות בתחום המוזיקה היהודית, הישראלית, והארץ ישראלית, מוזיקה אמנותית, קטעי וידאו, וכן ארכיונים של מלחיני מוזיקה יהודית וזמר עברי כדוגמת נעמי שמר, אלכסנדר (סשה) ארגוב, מרדכי זעירא ורבים אחרים.
 

בנוסף לכך ביססה הספרייה את מקומה כמרכז תרבותי וחינוכי שוקק אשר מתקיימות בו פעילויות תרבות מגוונות, כדוגמת הרצאות בשלל תחומי ידע, תערוכות, וקונצרטים ועוד, והן תכניות חינוכיות הפונות לטווח רחב של גילאים מאוכלוסיות מגוונות החושפות פריטים ייחודיים המעשירים את חווית הלימוד בכיתה ובבית.
 

הפורום הבינלאומי של הספרייה הלאומית

"אני תקווה כי כינוסו בירושלים של 'הפורום הבינלאומי של הספרייה הלאומית' יהפוך לאירוע של קבע בחיי עמנו. ההתעמקות המשותפת בספר ובספרים ובזיקתם לסוגיות השעה הנה חיונית לזהותנו ולמחר של כולנו."
מר שמעון פרס, נשיאה התשיעי של מדינת ישראל
 

הפורום הבינלאומי של הספרייה הלאומית של ישראל מורכב מהוגים, יוצרים ומנהיגים – יהודים ולא יהודיים – מישראל ומחוצה לה. חברי הפורום נועדים בירושלים אחת לשנתיים ודנים בסוגיות השעה, מתוך זיקה לארון הספרים היהודי ולחברה ולתרבות בישראל על גווניהן השונים, כמקור של זהות והשראה וכמשאב מאתגר המשפיע על סדר היום העכשווי. מר שמעון פרס, נשיאה התשיעי של מדינת ישראל, מכהן כיו"ר כבוד.
 

חברים של הספרייה

פורום ה"חברים  של הספרייה " מורכב מאנשי תרבות ורוח בישראל, הרואים חשיבות ועניין בפועלה של הספרייה.
החברים שותפים למהלך לאומי בעל חשיבות היסטורית – הקמתה של הספרייה הלאומית המחודשת, פעילות מסעירה שתהיה לה השפעה עצומה על חיי הרוח והיצירה במדינת ישראל. 
בראשות הפורום עומד מר יאיר המבורגר.
לפרטים נוספים והצטרפות ל"חברים של הספרייה" אנא צרו קשר עם עירית: 074-7336362
 
 

הספרייה הלאומית – הנהלה

צוות הספרייה כולל אנשי מקצוע מן השורה הראשונה הפועלים ללא לאות למלא אחר חזון הספרייה ולהבטיח כי תממש את ייעודה.

בראש הצוות עומדים מנכ"ל הספרייה מר אורן וינברג ויו"ר הדירקטוריון מר דוד בלומברג. 
 
אנו מזמינים אתכם להצטרף אלינו ולקחת חלק פעיל ומשמעותי בתהליך ההתחדשות של הספרייה הלאומית.